Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Szrot na wideokonferencji z udziałem przedstawicieli OPZZ poinformował, że w Kancelarii Prezydenta trwają analizy różnych projektów, jednak ze względu na walkę z COVID-19 będącą priorytetem, nie wskazano żadnego terminu zakończenia tychże prac. Część zainteresowanych tymi kwestiami podnosi, iż wprowadzenie emerytur stażowych pociągałoby za sobą bardzo wysokie koszty. Dr hab. Ryszarda Szarfenberg sporządził ekspertyzę, która zaprzecza twierdzeniom o wysokich kosztach, którą to opinię Paweł Szrot ocenił jako bardzo cenną i wartą wzięcia pod uwagę w trakcie prowadzonych analiz nad wdrożeniem emerytur stażowych.
Eksperci związków pracodawców Konfederacji Lewiatan i Pracodawców RP uważają, że wprowadzenie takich emerytur jest złym rozwiązaniem dla pracowników, ponieważ powodowałyby zmniejszenie wysokości wypłacanych emerytur.
Zapominają oni jednak, że emerytury stażowe nie są obowiązkiem lecz prawem. Już teraz wielu pracowników uprawnionych do emerytur wcześniejszych lub pomostowych, rezygnuje ze skorzystania z nich z przyczyn ekonomicznych, mają oni jednak prawo wyboru. Ponadto niektórzy z przedstawicieli związków pracodawców uważają wręcz, że z punktu widzenia ekonomii i finansów państwa, wiek emerytalny należałoby wydłużyć. Podkreślają również, iż wprowadzenie emerytur stażowych spowoduje brak rąk do pracy. Mając jednak na uwadze, że bezrobocie w Polsce w styczniu 2021 roku wyniosło 6,5% , wydaje się, iż są to tylko czcze obawy. Czy pracodawcom nie chodzi raczej o to, że w wypadku wysokiego bezrobocia pracodawca może dyktować gorsze warunki zatrudnienia, zaś w wypadku gdy pracowników poszukujących zatrudnienia jest mniej, pracodawcy zmuszeni są do tego, by być bardziej konkurencyjni w swoich ofertach pracy.
Przy tym należałoby się również zastanowić, czy właściwym jest jednakowe traktowanie pod względem możliwości przejścia na emeryturę pracowników, którzy mając 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna przepracowali odpowiednio 20 i 25 lat z tymi, którzy w tym wieku posiadają staż pracy odpowiednio 40 i 45 lat (jak to ma miejsce w świetle obowiązujących obecnie przepisów).
Wydaje się, że potrzebne jest wprowadzenie takich rozwiązań, wskutek których pod uwagę brany byłby również staż pracy. Niewątpliwie bowiem praca, niezależnie od jej rodzaju, ma duży wpływ na organizm człowieka, co wiąże się m.in. z występowaniem różnych dolegliwości i chorób u osób w starszym wieku – zwykle tym większych, im więcej mają oni przepracowanych lat. Dlatego też zapewnienie takim osobom możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego w przypadku osiągnięcia określonego stażu pracy, byłoby bardzo istotne i potrzebne.
Więcej informacji i opinii pod linkami
https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/odpowiedz-kancelarii-prezydenta-na-pismo-opzz